Vegan beslenme hakkında bilmedikleriniz?

...
vegan beslenme
vegan beslenme nedir?hangi yiyecekler vegan beslenme şekline girer?

 

Vegan Beslenme Nedir?Vegan besleme; hayvanlardan elde edilen tüm gıdaları tüketmeyi reddeden bir beslenme çeşididir. Çoğu kişi Vejetaryan  beslenme ile karıştırır fakat veganlar  hayvanlardan elde edilen yan ürünleri de tercih etmezler. Sanıldığının aksine veganlar vitaminsiz kalmıyor, dışarıdan vitamin takviyeleri ile hayatlarını kolaylıkla sürdürebiliyorlar. Yani vejeteryanlar süt, yumurta yerken veganlar hayvanlardan elde edilen hiçbir gıdayı tercih etmiyorlar. Veganlar ayrıca hayvanlar üzerinde test edilen yada hayvan derilerinden yapılan ürünleri de kullanmazlar. Yün, ipek, ve tüyden yapılan ürünleri de kullanmazlar. Bu yüzden sadece beslenme çeşidi değil, felsefe ve yaşam tarzı da diyebiliriz. Çünkü bu insanlar hayvanların gıda, giyim yada başka amaçlarla sömürü ve zulme maruz kaldıklarını savunur ve bu yüzden mümkün mertebe çevrenin ve hayvanların yararı için bu şekilde hayatlarını sürdürürler.

VEGANLAR NE YER ?

Sebze ve meyveye bolca yer verilen öğünlere sahiptirler. Su tüketimine çok önem verirler. Et yerine tahılları tercih ederler. Etteki proteini alamadıkları için ıspanak, bezelye, karalahana, brokoli, börülce gibi yeşillikler, fasulye çeşitleri, nohut, mercimek, bulgur, esmer pirinç, tam buğdaylı ekmek ve makarnalar, antep fıstığı, badem, ceviz, kaju gibi yemişlerden karşılamaktadırlar. Bal arılardan geldiği için bal yerine pekmez veya meyve şurupları tercih ederler. Yumurta yerine soya unu tercih ederler. Ayrıca süt kullanmak istediklerinde soya sütü, badem sütü veya Hindistan cevizi sütü kullanırlar. Soya unu ile yapılan uzak doğu besini olan ‘’Tofu’’ adlı yiyecek veganlar için vazgeçilmezdir. Çoğu tatlılara konulan kıvam veren yumurta yerine ise soya unu veya ezilmiş muz kullanırlar. Yani sandığımızın aksine her besinin yerine geçecek bir besin vardır ve hiçbir tattan mahrum kalmazlar.

VEGANLIĞIN OLUMSUZ YÖNLERİ

B12 Vitamini eksikliği
Her şeyde olduğu gibi vegan beslenmenin de eksi yönleri vardır. En sık rastlanan eksikliklerden biri ise B12 vitamini eksikliğidir. Yumurta, balık ve peynirden zengin olan B12 vitamini eksikliği sonucunda yorgunluk ve halsizlik olur ve dışardan vitamin takviyesi alarak önlenmesi gerekir.
Sindirim Sorunları
Fazla karbonhidrat alımı, beraberinde sindirim sorunlarını ve karın şişliğini getirir. Bu yüzden kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte her öğünde karbonhidratlara yer verilmemesi tavsiye edilir.

 

Bir Cevap Yazın