Rus mantısı pelmeni nasıl yapılır püf noktaları nelerdir?

...
rus mantısı pelmeni
Rus mantısı pelmeni nasıl yapılır. püf noktaları nelerdir?

RUS MANTISI (PELMENİ) TARİFİ


Mantı olduğu için zor olduğu düşünülen, fakat oldukça kolay bir tariftir. Türk mantılarından farkı; içi daha boldur daha büyüktür ve ister dana kıyma, ister tavuk kıyması hatta patatesli iç harç bile hazırlayabilirsiniz. Hepsi Rusya ve Ukrayna da çok tüketilir ve evde yapılması da oldukça kolaydır. İster haşlayarak ister kızartarak yapabilirsiniz. Kızartarak yaparken dikkat etmeniz gereken püf nokta ise daha lezzetli olabilmesi için bir yemek kaşığından fazla yağ kullanmamalısınız ve pelmenilerinizi kısık ateşte pişirmelisiniz. Tamamen Orjinal tarifini paylaşacağım bu yazıda, tüm iç harç çeşitlerini anlatacağım.
Hamur için malzemeler:
4 bardak un
1 bardak ılık su
2 yumurta
1 tatlı kaşığı tuz
Hamurun hazırlanışı:
Yoğurma kabınıza önce 4 bardak unu alın. Ilık suyun içine bir tatlı kaşığı tuzu karıştırın ve una boşaltın. Daha sonra hamur pürüzsüz olana kadar 5-10 dakika kadar yoğurun. Hamuru yoğurduktan sonra üstünü bez ile veya streç film ile kapatıp kenara alın. Şimdi gelelim iç harçlara.


Patatesli pelmeni için iç harç:


İki adet orta boy patates alın kabuklarını soyun ve küçük küçük doğrayıp haşlanmak üzere ocağa bırakın. O sırada bir adet soğanı olabildiğince küçük doğrayıp tavaya alın ve iyice kavrulana kadar pişirin. Daha sonra iki yemek kaşığı salçayı da ekledikten sonra iyice karıştırın. Haşlanan patatesleri kaba alıp püre haline gelene kadar ezin ve üstüne soğanlı salçalı karışımı atın ve iyice karıştırın. İşte iç harcımız bukadar. Önemli bir püf nokta ise, pelmeni yapmaya başlamadan önce iç harcınızın soğumasını beklemelisiniz.

Tavuklu pelmeni için iç harç;

Tavuk kıymasını ve olabildiğince ince doğramış olduğunuz soğanları ocağa alın ve pişirmeye başlayın. İsteğe bağlı baharat ekleyebilirsiniz fakat Ruslar kullanmamayı tercih ediyor. Tavuklu pelmeni iç harcımız bu kadar.
Kıymalı mantı için iç harç:
Az yağlı kuymağı ve çok küçük doğranmış soğanlarını Ocakta iyice kavurun ve isteğe bağlı baharat ekleyin.
Şekil verme:
Bunun için iki yöntem var ikisini de paylaşacağım.
1.Yöntem:
Hamurunuzu merdane ile aşırı ince olmayacak şekilde, (2-3 cm) kalınlığında açın ve çay bardağınızın ağız kısmı ile tek tek yuvarlaklar elde edin. Bu yuvarlakların içine iç harcınızı ekleyin ve ekledikten sonra hamurun iki kenarını birisi altta diğeri üstte olacak şekilde birleştirin. Başlangıçta bunu yapmak zor gelebilir fakat oldukça kolaydır. Daha detaylı görmek istiyorsanız şekil verme ile alakalı internetten videolar izleyebilirsiniz. Yaptığınız pelmenileri kenara alın ve pişirmeye hazır hale getirin.
2.Yöntem:
Bazılarının daha basit bulduğu bu yöntemde ise hamurumuzu açmıyoruz, bunun yerine uzun ve ince hortum şekline getirerek kolaylık sağlıyoruz. Daha sonra bıçak ile küçük parçalar kesiyoruz ve son yapmamız gereken adım ise koparılan parçaları daire haline getirmek. Bunun için ister eliniz ile ister merdane kullanarak yapabilirsiniz. Çok ince olmasına gerek yok.
Pelmenileri hazırladıktan sonra yukarda da belirttiğim gibi kızartarak veya haşlayarak servis edebilirsiniz. Ruslar servis ederken smetana adında tadı yoğurda çok benzeyen bir krema kullanıyorlar fakat siz bunun yerine sadece yoğurt koyabilirsiniz. Afiyet olsun ☺️

Bir Cevap Yazın