Glutensiz beslenme nedir? kilo verdirirmi?

...
glutensiz beslenme
glutensiz beslenme nedir? hangi yiyeceklerde gluten var? glutensiz beslenme ile zayıflamak mümkünmü?

GLUTENSİZ BESLENME NEDIR ? KIMLER ICIN UYGUNDUR?
Glutensiz beslenme, gluten içeren besinlerin beslenme düzeninden çıkarılıp tuketilmemesidir. Çölyak hastalığı veya gluten duyarlılığı bulunan insanlar için bir nevi tedavi biçimidir Glutensiz beslenmede amaç, çölyak hastalığını kontrol altına almak ve hastaların yaşam kalitelerini artırmaktır. Yani glutensiz beslenme diyeti zayıflama amacıyla değil, tedavi amacıyla uygulanmaktadır.
GLUTENIN ZARARLARI Glüten içeren gıdalar sindirim bozuklukluğuna, baş ağrısına, ciltte döküntülere, kronik yorgunluğa ve hatta depresyona sebep olur.
GLUTEN ICEREN GIDALAR
Buğday, arpa, yulaf, çavdar, şehriye, kuskus, makarna, pizza pasta gibi unlu mamuller, paketli gıdaların çoğu, soya sosu,kızartmalar, hazır gıdalarin birçoğu ve köftelerde kullanılan harçlar, bira, votka, cin gibi alkollü icecekler
GLUTENSIZ GIDALAR
Yumurta, et, balık, tavuk, tüm sebzeler, tüm meyveler, patates,pirinç, karabuğday, kinoa, chia tohumu, bakliyat grubu, bezelye, mısır, zeytinyağı ve diğer yağlar.

GLUTENSIZ UNLAR
Mısır unu, badem unu, pirinç unu, karabuğday unu, soya unu, nohut unu.
GLUTENSIZ BESLENME ZAYIFLATIR MI
Bir tanıdığınızdan glüteni bıraktığını söyledikten sonra aniden zayifladigina tanık olmuşsunuzdur. Glütensiz beslenmeye baslamak zayiflamaya yardımcı olur genel olarak rafine karbonhidratlarla dolu besinlerden uzak durma sonucu gerçekleşir. Bu besinlerden uzak durmak ve onların yerine sebzeleri, kinoa ve karabuğday gibi sağlıklı ve glütensiz tam tahılları koymak doğal olarak karbonhidrat fazlasını kesecek, lif ve besleyici gıdaların alımı ile enerji alımını sağlayacaktır. Ancak, glütensiz beslenmek bilinçle yapılmadığında kilo alınmasına da sebep olabilir. Kinoa ile pirinci kiyaslamak gekirse hemen hemen ayni kaloriye sahiplerdir. Kinoayi sağlıklı diye fazla tuketip zayiflayacagimizi dusunmek yanlis olur.Dengeli beslenmek diette onemlidir büyük porsiyonlar tüketmek zayıflamaya engel olan en önemli unsurlardandir. Birçok kişi meyve ve cerez gibi sağlıklı ve glütensiz besinlerden sınırsız miktarda tüketmenin kilo aldirmayacagini dusunuyor. Ama bu en çok duyulan yanlislardandır vücudumuzun ihtiyacı olandan fazlasıni tuketmek kilo aliminda kacinilmazdir. Yapabilecegimiz en doğru şey sağlıklı ve dengeli beslenmektir.

Bir Cevap Yazın