Gastrik Bypass Ameliyatı Hakkında Merak Edilen Tüm Bilgiler

...

 

gastrik bypass ameliyatı
gastrik bypass ameliyatı nedir? nasıl yapılır? avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Gastrik bypass ameliyatı ülkemizde tüp mide ameliyatı kadar çok bilinmese de, Avrupa da oldukça popüler olan bu ameliyat hakkında hazırladığım bu yazıda, merak edilen sorulara cevap bulacak ve aklınızdaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağım.

Gastrik bypass ameliyatı nedir nasıl yapılır?

Hem hacim küçültücü, hem de bağırsak emilim bozucu bir ameliyattır. Mide hacmi küçüldüğü için ameliyat sonrası hastalar az yemektedir. Yüksek kalorili yiyecekler tüketseler bile emilim bozukluğu olduğu için hastalar kilo vermeye devam ederler. Ayrıca bu ameliyat diyabeti önleyen veya olan diyabeti tedavi eden bir ameliyattır. Ameliyattan sonra yaklaşık yüzde 80-85 lik kısım bu ameliyatla hastalıkların düzeldiği tespit edilmektedir.

Laporoskopik olarak yapılan bu ameliyatta küçük çubuklar yardımıyla hastanın karın içerisine girilir ve ameliyatı yapan cerrah karın içine yerleştirilen kamera ile ameliyatı uygular. Midenin 35-40 cc lik üst kısmı keslilir ve bağırsağın kesilen kısmı ile bu küçük kısım bağlanır. Dolayısıyla mide işlevini yitirir.
Ameliyat sonrası beslenme nasıl başlanır?
Ameliyattan bir gün sonra berrak sıvılar( su, elma suyu, portakal suyu vb) içmeye başlanılabilir. Eğer ilk gün berrak sıvılar tolere edilebiliyorsa bir sonraki gün yarı sıvı diyete geçilebilir. İkinci gün tüm gıdaları püre haline getirip tüketilebilir. Örneğin yağsız süt eklenilerek blenderdan geçirilmiş çorbalar, püre haline getirilmiş meyveler, patates eklenmiş blenderize et, blendırdan geçirilmiş meyveler tüketilebilir.

Gastrik bypass ameliyatının avantajları

Tüp mide ameliyatından farklı olarak gastrik bypass ameliyatında ince bağırsak kesildiği için besin emilimi (özellikle yağ ve şeker) azaltılır. Tüp mide ameliyatı olan bir kişi 200 kalorilik bir gıda tükettiğinde ameliyat olmamış kişi ile aynı kaloriyi alırken, gastrik bypass olan bir birey bağırsak emilimi kısıtlandığı için daha az kalori almış olur. Başta şeker hastalığı olmak üzere fazla kiloya bağlı oluşabilen eklem rahatsızlıkları, uyku apnesi, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve kalp hastalıkları riskini azaltır.  Mide küçüldüğü için hasta az yemesine rağmen doygunluk hisseder.

Gastrik bypass ameliyatının dezavantajları

Diğer tüm mide ameliyatlarında olduğu gibi, gastrik bypass ameliyatının da dezavantajları mevcuttur. Bu ameliyatı olan hastalar beslenme programlarına uymadıkları taktirde uzun vadede çeşitli vitamin ve demir eksiklikleri yaşayabilirler. Mineral ve vitamin eksikliği kansızlık, saç dökülmesi, kas kitlesinde azalma gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Mide bulantıları, kabızlık ve çeşitli bağırsak sorunları yaşayabilirler.

Dumping sendromu denilen mide küçültme ameliyatlarının sonrasında hastalarda sıklıkla gözlemlenen bu sendrom görülebilir. Ve bu sendrom tüketilen besinlerin hızlı birşekilde ince bağırsağa ulaşması sebebi ile oluşmaktadır. Bunun sonucunda karın ağrısı, ishal, şişkinlik ve mide bulantısı görülebilmektedir.

 

Bir Cevap Yazın