Bebeklerde D vitamini ve demir damlası kullanımı

...
bebeklerde d vitamini ve demir damlası
Bebeklerde D vitamini ve demir damlası kullanımı nasıl olmalıdır? kaç aylıkken başlanmalı kaç aya kadar verilmelidir?

 

 

Bebeklerde D vitamini ve demir damlası kullanımı 

 

D vitamin desteği;Bebeklerde D vitamini ve demir damlası kullanımı üzerinde durulması gereken oldukça önemli bir konudur. Anne sütünün 1 litresinde 12-60 IU D vitamini bulunmaktadır  ve bu miktar bebeklerin günlük 400 IU olan gereksinimini karşılamamaktadır. Bebeklik döneminde bebeklerin  diğer besinler ile aldığı D vitamini yetersizdir. Özellikle kış aylarında doğan bebeklerin güneş ile teması az olması nedeni ile D vitamin desteğine ihtiyaçları vardır. Dolayısıyla her doğan bebeğin dışarıdan D vitamin desteğine ihtiyaçları vardır.

bebeklerin  D vitamini yönünden güneşten faydalanmaları için  günde 10-15 dakika süre ile öğle saatleri dışında güneşe çıkartılmalıdır. Çocuklar güneşlendirilirken başlarında şapka kollar ve bacakların çıplak halde  güneş ışınlarına temas etmesi gereklidir ve camdan geçerek gelen ışığın D vitamini bakımından bir yararı olmadığı bilinmektedir.

D Vitamini yetersizliği;

çocuklarda raşitizme erişkinlerde ise osteomalaziye yol açmaktadır. Raşitizme yol açacak kadar şiddetli olmayan D vitamini yetersizliğinde aktif raşitizm bulguları olmasa bile bu yetersizliğin olumsuz sonuçları oluşmaktadır. Bu durumda kemik yapım-yıkım hızında artma,  osteoporoz, hafif osteomalazi ve kalça veya diğer kemiklerdeki kırık olasılığında artma gibi bulgular gözlenebilmektedir.

D vitamin desteğine doğumun ilk haftasında Aile hekimlerinden önerdikleri miktarda (genellikle günde üç damla) bir yaşına kadar devam edilmelidir.

Demir Damlası Desteği;

Demir eksikliğine bağlı kansızlık (demir eksikliği anemisi) özellikle bebeklik ve çocukluk dönemlerinde ölüm ve sakatlıklara yol açan yaygın bir sağlık sorunudur. Demir eksikliği anemisi bebek ve çocuklarda büyümeyi etkilemekte,  enfeksiyonlara direnci azaltmaktadır. Bebeklik ve küçük çocukluk döneminde demir eksikliği anemisi psikomotor ve bilişsel gelişimi geciktirip, zeka düzeyini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden bebeğe 4. aydan itibaren demir takviyesi verilmelidir. En az 3 ila 6 ay arası kullanılması önerilir. Aile hekimlerinden temin edilebilir. önerilen kullanım şekli 4. aydan itibaren günde 7 damladır.

Bebeğiniz demir damlası kullanırken, kabızlık, dişlerde renk değişimi gibi bazı geçici belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Bunlar geçici olup, ilacı bırakmanızı gerektiren durumlar değildir. Aile hekiminizden ayrıntılı bilgi talep edebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın