Yüzde çıkan yağ bezeleri tehlikelimidir?tedavi edilebilirmi_

...

Yüzde çıkan yağ bezeleri tehlikeli midir? tedavi edilir mi?

Lipozom adı verilen bu bezeler, iyi huylu bir çeşit tümörler dir. Yüzde çıkan yağ bezeleri estetik açısından oldukça rahatsız edici bir görüm sağlar. İçerisinde yağ barındırır ve vücudun herhangi bir yerinde çıkabilir.  Kıkırdaksı bir yapısı olan ve tedavisi mümkündür.

Genellikle 20 ila 40 yaş arasında görülmesine rağmen ileriki yaşlarda da görülür. Genetik özelliği bulunur ancak trigliserid, kolesterol ve lipoprotein yağlarının kanda fazla bulunmasından da kaynaklanır. Herhangi bir tehlikesi olmamasına rağmen kendiliğinde geçmesi beklenmemeli hemen  bir dermotolog tarafından tedavi edilmesi sağlanmalıdır.

Yüzde çıkan yağ bezelerinin oluşma nedenleri nelerdir?

Göz etrafı ve yüzde yağ bezeleri oluşumunda farklı etkenler rol alabilmektedir. Bunlar arasında en sık gördüğümüz milium kistleri adı verilen 1-2 mm çaplarında yarım küre görünümündeki inci renkli-sarımsı kabarıklıklar çoğunlukla yapısal olarak veya yoğun kapatıcı ve merhemlerin kullanılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Ksantelazma adı verilen göz kapaklarında gördüğümüz yüzeyleri düz ve daha büyük çaptaki oluşumlar ise çoğunlukla yapısal olarak karşımıza çıkmakla birlikte ailevi kolesterol yüksekliğine eşlik edebilmektedir. Senil sebase hiperplazi adı verilen yağ bezlerinde büyümenin etken olduğu orta hatta küçük çöküntülerin izlendiği sarımsı renkteki oluşumlarda ise yaş faktörü rol olmakta ve çoğunlukla ileri yaşlarda karşımıza çıkmaktadır.

Yağ bezeleri sıkılır mı?

Yağ bezesiyle sürekli oynamak, sıkmak bezenin kaybolmasına neden olmayacak hatta daha da kötü bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır. Sıkma sonucu enfeksiyon kapabilir. Özellikle göz çevresi hassas bir bölge olduğundan gözünüze zarar vermekten mutlaka kaçınmanız gerekir.

Yağ bezeleri tedavisi var mıdır?

Tedavisi kesinlikle cerrahidir. Herhangi bir ilaçla veya bitkisel ürünlerle tedavisi mümkün değildir. Hastanın lipom olan yeri steril olarak boyanarak örtülür. Sonra lokal anestezi yapılır. Lipomun üzerine eliptik bir insizyon yapılır. Lipom çevre dokudan kapsülü ile birlikte total olarak çıkarılır. Kanama kontrolü yapılarak cilt  kapatılır. Hasta ertesi günü banyosunu yapabilir. 10 gün sonra kontrole çağırılır. Herhangi bir komplikasyon var mı diye bakılır. Çıkan parça mutlaka patolojiye gönderilir. Nadirde olsa liposarkom olma olasılığı vardır.

 

 

Bir Cevap Yazın