Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı kandırmacaları…!

...

Yurt dışı eğitim danışmanlığı şirketleri ile yurt dışında eğitim almak hayallerinizi süslüyorsa profesyonel danışmanlar ile çalışın.

 

Yurt dışı eğitim danışmanlığı kandırmacaları…!Yurt dışında okumaya karar verdiyseniz.Size yardımcı olacak işlemlerinizi takip edecek eğitim danışmanını seçerken çok dikkat edilmesi gerekir.Danışmanlık şirketleri adı altında birçok aldatmacalar yapılmaktadır. 

Herhangi bir eğitim danışmanını bilgi almak için aradığınızda okul harçları yanında paket fiyat adı altında (okul harcı,evrak tercümeleri,Refaketli okul kaydı, vize,konaklama,şehir adaptasyon turu,sağlık sigortası,uçak bileti dahil) para talep ediyorlar.Bu para okul harcının iki bazen üç katını bulabiliyor.  İlk bakışta kendinizin tek tek yapacağı işlemleri onlar takip edip hazırlayıp size sunmaları çok cazip geliyor… Oysa vaadler gerçeklerden o kadar farklıdır ki. Danışmanlık ücretini aldıkları an herşey değişiyor. Havalimanında sizin yanınıza orada okuyan başka bir öğrenci beliriveriyor.Sizin aklınıza kötü bir şey gelmiyor.Sonuçta oda öğrenci beraber gideceğinizi düşünüyorsunuz. Gittiğiniz ülke havalimanında sizi karşılayacak her başınız sıkıştığınızda arayabileyeceğiniz bir danışman bekliyor sanıyorsunuz.Fakat yanılıyorsunuz yanınıza gelen öğrenci ile yalnızsınızdır.

Eğitim alacağınız ülkeye indiğinizde apar topar sizi türkiyede hayal bile edemeyeceğiniz, otel olamaz hotel hiç değil oralarda hostel denilen toplama kampını andıran bir yere bırakıyor.Bekleyin işlemler bitince okul kaydı için sizi alıcaz diyor öğrenci arkadaş. Bu tecrübeleri muhtemelen oda yaşamış olmalı. Hostel lerden bahsedelim WC ortak alanda, banyo ortak alanda,odalar ise 8 ile 12 kişilik ve karma…! mutfağa benzeyen bir odayı mutfak diyerek tanıtıyorlar size . Bu şartlarda zor bela  birkaç gününüzü geçiriyorsunuz.

Sıra okul kaydına geliyor size yardımcı olacak öğrenci derslerinden vakit ayırabilirse okul kaydınızı yapıyor ve hazırlık sınıfına start veriyorsunuz. Seçtiğiniz üniversite iyi ise dil öğrenmek için başlıyor zorlu bir süreç .Sonuçta başka bir ülke başka bir kültür oralara alışıncaya kadar başınıza gelecekler sizin özelinizde kalacak. Hazırlık sınıfı düşe kalka geçer.

1. Sınıf başlayacak derken okul harç listesi öğrenci işlerinde afiş tahtasına asılır. Birde bakarsınız ki eğitim danışmanına size söylediği ücretlerle uzaktan yakından alakalı olmayan fiyatlar…! Danışmanınızı aradığınızda üniversite politikası okul harçlarına zam geldi der siz şok yaşarken birkaç kere arasınız danışman bir müddet sonra aramalara cevap vermez ilk başlarda anında geri dönen danışmanın yerinde yeller esmektedir. Oralarda yalnızsınızdır ne yapacağını bilemezsiniz ailenizi ararsınız eğer aileniz soğukkanlı ise mutlaka bir acil yardım planı ile yanınızda olacaktır iyi ki aileniz var  yok soğukkanlı değillerse bir acil durum planı geliştirmediler ise eğitim hayatınız hazırlık birinci sınıfta biter gider.

Bu yazılanlar tecrübe ile sabittir tek tecrübe değil birçok  ailenin yaşadığı tecrübeler…!

Yurt dışı eğitim danışmanlığı şirketleri ile çalışırken dikkat etmeniz gerekenler

Tabi eğitim danışmanlık şirketleri hepsi aynıdır diyemeyiz içinde işine saygısı olan işini ciddiye alan şirketler eminimki vardır.ama yazdıklarımın çoğunu hatta fazlasını yapan sizi yalnızca danışmanlık ücretini alana kadar önemseyen şirketlerde azınlıkta değiller.Siz siz olun çok iyi araştırma yapmadan bu yola girmeyin.Araştırın orada okuyan öğrenciler ile bire bir görüşün profesyonel insanlar ile çalışın. Kararınızı netleştirdiğinizde mutlaka sözleşme yapın elinizde herhangi bir sözleşme, protokol olmadığında olası kötü durumda hukuk sürecinde ispat için belgeniz olur. Sonra hüsrana uğramayın.

Hayallerle bu yazıyı okurken amacımız hayallerinizi yıkmak değil size karşılaşabileceğiniz sorunları anlatmak.

Bu yazımız aklınızın bir köşesinde kalsın umarım hiç bir zaman böyle durumlarla karşılaşmazsınız…

Bir Cevap Yazın