Son günlerin popüler detoksu su orucu sağlıklımıdır?

...
su orucu
son günlerin popüler detoksu su orucu nedir? nasıl uygulanır?

   Son günlerin popüler detoksu Su orucu nasıl uygulanır? sağlıklımıdır?Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz su orucunu?detaylı tüm merak ettiklerinizi araştırdık.

   Bilim adamları bir insanın yalnızca su içerek 56 gün yaşayabileceği konusunda hemfikirler. Vücudumuzdaki yağ miktarı,metabolizma hızı,hava sıcaklığı ve kararlı olmak bu süreci belirleyen faktörlerden bazılarıdır.

   Su orucu, su dışında hiçbirşey tüketilmeden yapılan bir diyet şeklidir. Şifa orucu olarakda bilinir. Araştırmacılar belirli bir süreye kadar su orucunun vücuda yararlı olabileceği konusunda çalışmalar yayınlamaktadırlar.

   Su orucu ile vücudun hertürlü kimyasal atıklardan kanserojen etki taşıyan ve vücutta blokaj oluşturan zararlı maddelerden arındırdığı düşünülmektedir. Kesinlikle Doktor kontrolü altında yapılması gerekmektedir.

Son günlerin popüler detoksu su orucunda vücudumuzda ne gibi değişiklikler olur?

   Su orucuna başladığımız 6 saat içinde vücudunuza almış olduğunuz tüm gıdalar sindirilecek ve kısa vadede enerji deposu olan Karaciğer ve kaslardaki glukozun demo formu olan glikojeni parçalayarak glukoza çevirmeye başlayacaktır. Salınan bu glukoz vücudumuzun temel işlevlerinde enerji olarak kullanılmaya devam edecektir. Glukoz ortalama bir insanda 12-24 saat yetebilmektedir.

     Ardından açlık ve aşırı yeme isteği başlayacaktır. Öfke nöbetleri başlayabilir, sebebi ise vücut enerjiyi glukozdan karşılamaktadır ve glukoz rezervleri tükenmiştir.Bu öfke ve ruh hali değişikliklerine baş ağrısı,halsizlik, bulantı nadiren kusmada eklenebilir.Bu şikayetlerin geçmesi kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama kadınlarda 2 gün erkeklerde ise 3 gündür.Bu iki üç günden sonra açlık duygusu ortadan kalkacaktır.Kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Bu ilk iki üç günlük dönemde Karaciğer glikojen rezervlerini aşamalı olarak yakmış olacaktır ve önemli miktarda suyu vücudunuzdan atmış olacaksınız. Normalde yemiş olduğunuz Karbonhidratlar vücutta su tutar bu dönemde vücudunuza yiyecek girmediğinden dolasıyla vücudunuz su tutmayacaktır ve su, idrar ile birlikte atılacaktır.üçüncü günden sonra vücuttaki glukoz ve glikojen rezervleri tamamen bitecek ve yağ dokusu yakılmaya başlayacaktır. Bu şekilde gün ve gün yağ yakımınız hızlanacaktır. ortalama günde 450 gr kilo vermiş olacaksınız. Verilen kilolar sanıldığının aksine yağ dokusundan gidecektir.

Su orucu bitiminden sonra beslenme nasıl olmalıdır?

   Su orucunuzu bitirdiğinizde aşamalı olarak yemeğe geçmelisiniz ilk gün suyun yanında meyve suları üçüncü gün meyve püreleri dördüncü beşinci günler çorbalar altıncı günden sonra azar azar katı gıdaya geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın