Şiddeti nasıl hayatımızdan tamamen çıkarabiliriz?

...
şiddeti nasıl hayatımızdan tamamen çıkarabiliriz? Yaşamımızın bir parçası haline gelmiş şiddeti yok etmek için ne yapmalıyız?

Şiddeti nasıl hayatımızdan tamamen çıkarabiliriz? Yaşamımızın bir parçası haline gelmiş şiddet….Kime sorarsanız kesinlikle karşıdır, onay vermez, hayatında yeri yoktur tasvip etmez. Peki hiç kimsenin onaylamadığı herkesin karşı çıktığı,tasvip etmediği şiddeti kim yapıyor? uzaydan gelenler mi?

Şiddeti nasıl hayatımızdan tamamen çıkarabiliriz? Şiddet toplumsal bir sorun haline gelmiştir.Toplumun her kesiminin içine sızmıştır.Yaşam şartları ,iş hayatındaki zorluklar tetikleyicidir.zengini fakiri kentlisi köylüsü hemen hemen her kesimin hayatının içinde yer almaktadır.

Fiziksel,psikolojik,sözel,cinsel,ekonomik şiddet…….çeşitleri saymakla bitmez.

Şiddeti önlemek için bir çok sosyal sorumluluk projeleri yapılmaktadır.Örümcek ağı gibi o kadar sarmış ki her yanımızı içinden kurtulamaz hale gelmişiz.

Peki ne yapmalıyız?

İlk önce konuşmayı öğrenmeliyiz.Konuşabilmeliyiz.Sorunlara ses yükselterek tepki vermek yerine konuşarak tartışarak çözmeye gayret etmeliyiz.

Annelerden başlamalıyız eğitime.Çocuklarını cinsiyet ayrımı yapmadan büyütmeleri gerektiğini anlatmalıyız. 21. yy da hala kadın erkek eşitliği konusunu halkı bilinçlendirmeliyiz diyorsak bizde bir sorun var demektir. Çoktan halletmiş olmamız gerekirdi aslında.

Çocuklarla devam etmeliyiz eğitime. Yeni nesli temizlemeliyiz, arındırmalıyız.Çocuklarımıza şiddet içeren oyuncaklar almamalıyız.

Etrafımızda olan şiddet olaylarına kayıtsız kalmamalıyız. ‘Banane’ kelimesi yerine ‘yardım edebilirmiyim’ kelimelerini sokmalıyız lugatımıza. 

Erkeklere eğitim vermeliyiz.Konuşamadığı kendini ifade edemediği zaman fiziksel gücünü kullanan erkekleri onlara konuşmayı öğretmeliyiz.onlara herkesin onunla aynı fikirde olamayabileceğini öğretmeliyiz.Onlara saygıyı öğretmeliyiz.

Şiddet suçlarının cezalarını caydırıcı hale getirmeliyiz.

Her yeni evlenen çiftin nasıl bazı tetkikleri yaptırmaları zorunlu ise belli bir müddet ilişki terapileri almalarınıda zorunlu hale getirmeliyiz. Eminim terapilerden sonra birçok uyumsuz çift evlilikten vazgeçecektir.Niyet evlilikten vazgeçirmek değil uyumsuz insanların oluşturduğu mutsuz evliklerin önüne geçmektir.

Evliliklerde sevgi kadar saygının önemini vurgulamalıyız. Zamanla sevgi biterse yada rutinleşirse bile saygı devam ettiği sürece evlilik saygı ile devam eder.

Eğitimcilik gibi çok hassas mesleklere ilk girişlerde ve dönem dönem psikolojik danışmanlık almalarını zorunlu hale getirmeliyiz. Aynı yöntem güvenlik kuvvetleri gibi mesleklerde de uygulanmalı.

Şiddeti ilk önce kendimizden, sonra ailemizden, sonra çevremizden arındırmalıyız.

Tüm insanlığa şiddet ten uzak bir dünya umuduyla…

Bir Cevap Yazın