Rusça nasıl bir dil? Rusça nasıl öğrenilir?

...

 

Rusça nasıl bir dil?

Rusça sanıldığının aksine zorlayıcı bir dil değildir. Ama diğer dillerin aksine grameri daha ağır olan bir dil olduğundan dolayı zor olduğu söylenir. Fakat temel gramerden başlayıp her öğrendiğinizi konuşarak pekiştirerek devam ederseniz temeli atarak hızlı ve temiz bir başlangıç yapmış olursunuz. Aksi taktirde ilerde telafi edilmesi çok zor hatalarla her şeyi zorlaştırmış olursunuz. Kiril alfabesini öğrenmek bakıldığı zaman herkesi korkutan aslında hiç te zor olmayan bir alfabedir. Öğrenmeye başladığınızda o harfleri göre göre gözünüz alışacağı için size zamanla daha kolay gelmeye başlayacaktır. Alfabeyi öğrenmeye başladığınızda önce türkçe kelimeleri kiril alfabesi ile yazarsanız harflerin her birinin aklınızda kalması daha kolay olacaktır. Daha sonra küçük Rusça kelimeleri yazmaya başlayarak öğrenmenizi hızlandırabilirsiniz.

Okumaya Başlamak nasıl olacak?

İki veya üç heceli kelimeleri okuyarak başlamalısınız.Bunun öncesinde basit okuma kurallarını öğrenmeniz gerekir. Okuma ile ilgili internet te bulabileceğiniz çeşitli kaynaklar mevcuttur. Araştırarak bakabilirsiniz ve aynı zamanda okumanın önemini anlamanız gerekir çünkü okuduğunuz kısa metinlerde gördüğünüz kelimeler mutlaka karşınıza çıkacağı için hafızanızda yer edecektir. Farkında olmadan bu kelimeleri konuşamaya geçireceksiniz. Ayrıca sesli okuma yaparakta dilinizi konuşmaya alıştırmış ve telaffusunuzu geliştirmiş olacaksınız. Youtube de A-link Rusça adlı kanalda bolca basit okuma metinleri ve başlangıç gramer kurallarına erişebilirsiniz. Konuşma pratiği için önereceğim bir diğer uygulama ise Tandem isimli uygulamadır. Dinleme ve anlamanızı geliştirmek için önereceğim bir diğer uygulama ise İVİ dir. İVİ de birçok Rusça film, dizi animasyon içeriklerine ulaşabilirsiniz.Başlangıç için çizgi film izlemenizi öneririm.İzledikçe ne kadar yol kateddiğinizin farkına varacaksınız.

Gramere nasıl başlanılır? ve nasıl öğrenilir?

Rusça nasıl bir dil? sorusunun bir diğer cevabı gramerdir.  Gramer için öncelikle yararlı etkili bir kaynağınızın olması gerekli bu bir kitap ta olabilir videolu öğretimde. Ağır olmayacak şekilde basit gramer ile ve konuşma dili ile tane tane öğrenerek başlarsanız bu sizin için en iyi yol olur. Öğrendiğiniz başlangıç seviye Rusça yı mutlaka konuşarak pekiştirmeniz gerekiyor. Bu her şeyden daha önemli yoksa tüm öğrendiklerinizi unutursunuz. Eğer Rusya yada Ukraydana yaşıyorsanız konuşma pratiğiniz için harika olur Rus arkadaşlar edinebilirsiniz.Eğer yurt dışında değilseniz dil öğrenme uygulamalarından insanlar ile telefon üzerinden konuşabilirsiniz.Biraz ilerlediğinizi hissettiğinizde hiç duraksamadan bu yaptıklarınıza eşlik edecek ve sizi hiç zorlamayacak eğlenceli etkinliklerde yapabilirsiniz. Çizgi film izlemek, hikaye kitabı okumak, Rusça müzik dinlemek gibi.

Bir Cevap Yazın