Müzik türleri ve özellikleri hakkında bilmediğiniz herşey

...

Hepimizin hayatının değişmeyen bir parçasıdır müzik. Güne başlarken, sonlandırırken, yolda vs hemen hemen her yerde müzik dinleriz. Ama maalesef çoğumuz müzik türleri ni bilmiyoruz. Tabi ki tek müzik türüne bağlı kalanları bu gruba dahil etmiyorum. Birçok müzik türü vardır ama ben bu yazımda temel müzik türlerini ele almak istedim;

KLASİK MÜZİK

Dünyanın en önemli müzik türleri arasında yer alan klasik müzik, Batı Avrupa kökenli müzik türüdür. Yaylı, üflemeli ve vurmalı çalgılar kullanılır. İlk besteler Bizans Roman İmparatoru olan Romen Diyojen’in katkılarıyla Rönesans zamanında ortaya çıkmıştır. Eğer ilginiz varsa Klasik müziğin en ünlü bestecilerinden biri olan Mozart’ın sonelerini dinleyerek başlayabilirsiniz. Onun dışında Beethoven,Vivaldi, Bach, Handel gibi birçok besteciler vardır fakat ilk başta ağır ezgilerden bir süre kaçınmanızı tavsiye ederim.

HALK MÜZİĞİ

Yörelerin yerleşik insanları tarafından üretilip, o insanlarca ortak yapıt olarak kabul edilen severek dinlenilen ve Belirsiz olarak kabul edilen müzik türüdür. Böyle kabul edilmesinin sebebi, her yörenin farklı kültür ve yaşayış biçimlerinin olması ve sonucunda farklı bir müziğin kulaktan kulağa aktarılarak günümüze kadar ulaşmasından kaynaklanır.

CAZ

Swing, Blues Jazz, Ragtime gibi  birçok alt türü bulunan bu müzik türünün kökeni eski afrikadır ve tamamen Amerika’da doğmuştur. Trompet, trombon, piyano, kontrbas, saksafon ve gitar çoğunlukla kullanılan enstrüman lardandır. Caz müziğinin en belirgin özelliği de müzisyenlerinin her birinin aynı anda çalması ve usta caz sanatçılarının şarkı esnasında bolca doğaçlamalara yer vermesidir ve siz bu doğaçlama müziği beste sanar sınız lakin değildir. Ben de caz dinlemek istiyorum ama kimi, neyi dinlemeliyim diyorsanız  Louis Armstrong, Miles Davis,Charlie Parker, gibi klasik caz sanatçılarını dinleyerek başlayabilirsiniz.

POP

Pop müzik, diğer müzik türleri gibi kendine ayrı özelliği yoktur popüler şarkıları ifade eder. Tekrarlayan kafiyeli sözler ve basit ezgiler kullanılır. Şarkı sözlerinde ise çoğunlukla ikili aşk ilişkilerinden bahseder ve tüm dünyada ilgi toplar. Sonuç olarak bir müzik duyarsınız, kulağınıza hoş gelir ve belirli bir kültürden doğmaz ve dünyanın heryerinde beğeni kazanır. İşte o pop müziktir.

ROCK

Popüler müziğin alt türü sayılır ama dinlendiğinde pop müzikten ayrılır çünkü baskın olarak elektro gitar, bateri ve klavye melodileri duyarız. Çoğumuz rock müziğin kulak yorduğunu savunur fakat diğer türlerde olduğu gibi rock müziğinin de Senfonik, punk, hard gibi alt türleri vardır. Rock müziğin alt türlerinden biri  olan pop rock daha hafif ve sadedir ve vokal ağırlıktadır pop müziğine diğerlerine en yakındır diyebiliriz.

RAP

İngilizcede ‘’ağır eleştiri’’ anlamına gelir. Belli bir müziğin temposuna uyarak, orta veya hızlı olarak kafiyeli kelimelerden oluşan sözler söylenilir. 1970’lerde Amerika’nın kenar mahallelerinde yaşayan afrika kökenli insanların başlatmış olduğu türdür diyebiliriz.

BLUES

19. Yılların sonlarında afrika asıllı kölelerin tarlalarda çalışırken hüzünlerini dile getirerek kendilerini ifade ettikleri müzik türüdür. Bu müzik türünde genellikle aşk ve yalnızlık temaları işlenir. Cazla sık karıştırılan bu müzik türünün en öenmli farkı enstrümanlardır. Blues’ da ağırlıklı olarak gitar kullanılırken jazz’da ise saksafon ve piyano ön plandadır. B.B. King, Eric Clapton ve Robert Cray, blues türünde önemli sanatçılardan sadece birkaçıdır.

ELEKTRONİK MÜZİK

Elektronik aletler yardımı ile yapılan müzik türüdür. Acid, dance, house gibi birçok alt türü vardır.Yalnızca melodi olabilir eğer söz eklenilirse vokalin sesi işlem yapılarak değiştirilebilir

Bir Cevap Yazın