mide küçültme ameliyatı tehlikeli midir?

...
Tüp mide ameliyatı sonrası kişi zayıflar
Mide küçültme ameliyatı tehlikeli midir? Ameliyat sonrası kilo vermek

Mide küçültme ameliyatı (tüp mide ameliyatı)(sleeve qastrektomi) en sık duyduğumuz obezite ameliyatıdır. Halk arasında mide küçültme olarakta bilinir.Laparoskopik(kapalı ameliyat)olaran yapılan tüp mide ameliyatı mide kesilerek %70 alınıp adete muz şeklinde uzun bir tüpe çevriliyor.Böylelikle mideye gıda alımı engelleniyor.

Mide küçültme ameliyatı sonrası mide muz şeklini alır.

Tüp mide ameliyatı olanlarda iştah azalmasıda oluyor.Ayrıca yeni ameliyat olanlarda kilo vermeye başlamadaninsülin direncide kırılmış oluyor.

Ameliyatlar genellikle1,5-2 saatte gerçekleştiriliyor. midenin giriş ve çıkışı korunduğu için sindirim sistemindeki devamlılık aynen devam ediyor dolayısıyla ameliyat sonrası oluşabilecek riskler en aza indirilmiş oluyor.

Tüp mide ameliyatı kimlere yapılır?

  • Vücut kitle indeksi 40 kg/m² üzerinde olan kişilere
  • VKİ 35-40 arası olup aşırı kiloya bağlı tip2 şeker hastalığı.hipertansiyon.uyku apnesi olan kişilere
  • 19-65 yaş aralığında olan kişilere

 

Mide küçültme ameliyatı sonrası revizyon ameliyatı nedir?

Revizyon ameliyatları tüp mide cerrahisi uygulanıp tekrar kilo alanlara.ameliyat sonrası darlık ve kaçak gibi komplikasyon gelişenlere tekrar uygulanan tüp mide(mide küçültme) ameliyatıdır. Genellikle geri kilo alımı vakalarında uygulanır.Hastaların tüp mide ameliyatı sonrası iyi bilgilendirilmesi.takip edilmesi gerekmektedir.

Şeker hastalığı,yüksek tansiyon gibi hastalıkları olan veya geri kilo alan hastalara önerilen ameliyat tipidir. En doğru ameliyat tipi hastayla konuşup değerlendirme yapılarak karar verilmelidir.

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme nasıl olmalıdır?

Ameliyattan bir gün sonra kaçak testi yapılır.Kaçak testi ağızdan metilen mavisi içilerek veya skopi çekilerek yapılır.Herhangi bir kaçak yok ise beslenmeye su ile başlanır.Suyu azar azar 15 dakika ara günde en az bir litre olacak şekilde içirilir.Beş gün sadece su ile hasta gözlemlenip taburcu edilir.Bir haftadan sonra yumuşak gıdalara (muhallebi.meyve sebze püreleri vb) başlanır.Bunlarda azar azar başlanmalıdır.bu süreç 15 gün devam eder.15 günün sonra çorbalar yemek sularına başlanır.yavaş yavaş mideye katı gıdalara geçiş yaptırılır.

Tüp mide ameliyatı komplikasyonları nelerdir?

eskisinin %15 ‘i kadar olan yeni midede ameliyat ardından kaçak olabilir.Kaçak testi yada skopi ile tespit edilir hemen müdehale edilir.

Mide yaralanmaları;Nadiren oluşabilecek risktir.

Kontrol edilebilen kanamalara gelişebilir.

Enfeksiyon gelişebilir.

Mide küçültme ameliyatı olan hastalar taburcu olurken verilen bilgileri dikkatlice uygulamalıdırlar.Hastaların kendilerinde olağan dışı ağrı. ateş. aşırı kusma gibi durumları yaşadıkları an en kısa sürede doktorlarına ulaşmaları gerekmektedir.

 

 

Bir Cevap Yazın