Kitap Okumayı Vazgeçilmez Kılacak Dünya Klasikleri

...

kitap okumayı size sevdirecek, başlayınca elinizden bırakamayacağınız 10 dünya klasiği hazırladık.

*  SUÇ VE CEZA – FYODOR  DOSTOYEVSKİ

Rus yazar Dostoyevski’nin sosyal ve psikolojik konuları ele alan en önemli eserlerinden biridir. Rodion Romanoviç Raskolnikov adındaki hukuk öğrencisi gencin işlediği iki cinayet üzerine yaşadıklarını konu alıyor. Okumaya başladığınızda elinizden bırakamayacağınız sizi derinden etkileyecek bir klasik.

ANNA KARENİNA – LEV TOLSTOY

Rus yazar tolstoy’un kaleme aldığı etkileyici ve en önemli eserlerinden biridir. Film ede uyarlanan bu roman evlilik, aşk ve ihanet üzerine odaklanmış bir hikayeyi anlatıyor. Roman 19. yy Rusyasında yaşanan toplumsal yargıları ve zorunlulukları ele alıyor.

AŞK VE GURUR – JANE AUSTEN

İngiliz yazar Jane Austen’in filme de uyarlanan bu romanında taşralı bir genç kızın soylu bir adam ile arasında yaşanan aşka tanıklık ediyoruz. Hem duygusallaşıp hem de yüzünüzde tebcessüme sebep olacak sıcacık duygular hissedebileceğiniz önemli bir dünya klasiğidir.

BEYAZ DİŞ – JACK LONDON

İlkel yaşamdan medeniyete ulaşmak isteyen kurt ve köpek kırması beyaz dişin gözünden yaşanan olaylar anlatılıyor. Romanın kahramanı beyaz dişin yaşadığı acıyı burukluğuhayatla mücadelesini son derece yalın bir dil ile anlatıyor.

VERONİKA ÖLMEK İSTİYOR – PAULO COELHO

Her istediğine sahip olan Veronika’nın yaşadıklarını ve mutsuz ruh hali beklenmedik bir son ile bitiyor. Hayatta yaşadığınız her anın değerini etkileyici bir şekilde anlatan roman okunması gereken klasikler arasındadır.

NOTRE DAME’NİN KAMBURU – VİCTOR HUGO

Fransız yazar Victor Hügo’nun en başarılı romanlarından biri olan Notre Dame’nin kamburu iyiliği ve kötülüğü bir arada barındıran düşündürücü bir romandır. Filme de uyarlanmış olan bu roman kahramanın psikolojik durumunu, yaşadığı acıları kamburu olmasından kaynaklanan insanlar ve hayat ile olan mücadelesini konu alıyor.

  KADINLAR -CHARLES BUKOWSKİ

Kitap okumayı sevenler için önereceğimiz bu roman rahat yazım şekli ile  Hayatında önemli yer etmiş, aşık olduğu, peşlerinden koştuğu, kadınları anlattığı romanı oldukça büyük tartışmalara yol açmıştır.

ÜÇ SİLAHŞÖRLER – ALEXANDRE DUMASl

Üç yüzden fazla romanı olan başarılı Fransız yazar Alexandre Dumas bu romanında çok ilgi görmüştür. Günümüzde de kitapları konuşulur ve dikkat çeker. Athos, Porthos, Aramis isimleri kulağınıza tanıdık geldiyse ‘üç silahşörler’ romanını okumadıysanız bile romandan uyarlanan filmini mutlaka izlemişsinizdir. ‘hepimiz birimiz ,birimiz hepimiz için’ sloganı ile romanını ölümsüzleştirmiştir.

GORİOT BABA – HONORE DE BALZAC

Fransız yazar Balzac’ın bu romanı işçi sınıfı ile varlıklı üst tabakan insanların arasındaki çatışmalar ve yaşanan dram anlatılır.

SEFİLLER – VİCTOR HUGO

Sefiller romanı,Jean Valjean ‘nin annesi ve kızkardeşi için yalnızca ekmek çalması ve kürek muhkumiyeti cezası ile başlayan roman. Jean Valjean’in hayatını anlatıyor.

Bir Cevap Yazın