Kişisel Gelişim Kitaplarına Neden Yöneliriz?

...

Kişisel gelişim kitaplarına neden yöneliriz?

Öncelikle bunu başlıca nedenlerinden bir tanesi psikoterapiye gidip içimizi dökmek istemiyor olmamızdır. Bunun için imkanımız olmayabilir, veyahut çevremizde psikoterapiye gidiyorum demek insanların size deli gözü ile bakmasına sebep olabilir. Kendiniz ile alakalı sorunlarınız var ise size hasta gözü ile bakarlar. Bunların önüne geçmek için aynı zamanda kendimizde eksik gördüğümüz şeyleri tamamlamak için kendimizi daha iyi  daha öz güvenli hissetmek  için son çaremiz kitaplar olabilir.

Kitapları dostumuz olarak kabul ediyorsak kişisel gelişim kitaplarını da dert ortağımız olarak düşünebiliriz.Bize en iyi şekilde rehberlik edip kendimizi psikolojik anlamda geliştirmemize yardımcı olan kitaplardır.

Bir kaç kitap önerisinde bulunmakta fayda olacağını düşünüyorum. Bilinen klişelerden mümkün oldukça uzak gerçek anlamda pratik ve uygulanabilir yöntemler sunan biliminde desteklemiş olduğu bilgilere dayanan etkileyici ve orjinal bazı kitapları sizler için derledik. Bu kitaplar  kendinizi bir adım öteye taşımanızı sağlar,daha başarılı ve iç huzura sahip bir hayat sürmenize yardımcı olur. Keyifli okumalar…

 Peter M. Senge; Beşinci Disiplin

Rakiplerinizden daha hızlı öğrenme yeteneğine sahip olmanız tek rekabet avantajınız olabilir. Dünya kendi içerisinde daha bağlantılı hale geldiği ve daha karmaşık ve dinamik özellikler iş dünyasına daha ağır bastığı sürece çalışmak daha verimli olacaktır.Bu nedenle beşinci disiplin her yöneticinin başucu kitabı olmaya aday bir eserdir.

Uğur Batı; Kendine İyi Bak

Kitabın gerçekten de iki yüzü vardır. Kendine iyi bak kitabının B yüzü bizlere kendimizden başlayarak eşsiz bir hazine sunarken A yüzü ise bizi B yüzüne hazırlamaktadır. Enneagram , dünyanın kişilik tanıma ve kendini tanıma konusunda en etkili yöntemdir. Dünyada çoğu üniversitede psikoloji, sanat, tıp, işletme, ve eğitim bölümlerinde Enneagram eğitimleri bulunmaktadır.

                                                                                    Richard Wiseman: 59 saniye

Sıradan kişisel gelişim formüllerinden, basmakalıp sözlerden , basit anekdotlardan ve zirveye ulaşma vaatlerinde yorulduysanız, Richard Wiseman’ın 59 saniye kitabı size adeta bir doktorun reçetesi gibi gelecektir.

                                                                                       Doğan Cüceloğlu:Savaşçı

Bedenen büyüdüğü halde, duygu ve heyecanları bakımından gelişip olgunlaşamayan insanlara psikologlar yetişkin çocuk adını vermektedir. Yetişkşn çocukların içinde kendilerinin de bilmedikleri, doldurulamayacak boşlukları vardır. Bu boşluklar kişilerin davranışlarında kendilerini belirlemektedir. Yazarın savaşçı kitabı da bu noktada kişilerin mutsuzluklarının kaynağını detayları ile anlatmaktadır.

                                                                                       Ahmet Yıldız : Güçlü Hafıza

Araştırmalara göre hafızasını eğitmemiş kişiler öğrendiklerinin çoğunu 24 saat içersinde unutmaktadır. Güçlü Hafıza kitabı, hatırlamayı çoğaltmak ve unutmayı azaltmak için kapsamlı ve sistematik bir program sunmaktadır. Kitap ,beyin gücünü kullanarak kariyerinde ve özel hayatında yükselmek isteyenlerin tercihi. Özellikle de öğrenciler için vazgeçilmez bir kaynak olacaktır.

                                                                                    Wilhelm Reich: Dinle Küçük Adam

Wilhelm Reich’in Dinle Küçük Adam, adlı kitabı bilimsel bir belge değildir, konusu insan olan çalışmadır. 1954 yılı yazında, yayınlanma amacı güdülmeden, Organe Enstitüsü Belgelikleri için yazılmış en popüler kişisel gelişim kitaplarından biridir.

                                                                                    Marcus Aurelius: Kendime Düşünceler

M.S. 161’de Roma İmparatoru olan yazar Marcus Aurelius 121 yılının 26 Nisan gününde Romada’da dünyaya gelmiştir. Filozof’un günümüzden 1848 yıl öncesi yazdığı bu kitabı, günümüzde de geçerli olan doğa ve insan üzerine düşünceler bulunmaktadır. Yazar, evrende insanın yerini, ne için var edildiğini yazdıkları ile bize iletmektedir.

                                                                                  Nancy C. Andreasen: Yaratıcı Beyin

Lowa üniversitesi Psikiyatri Bölümünde yaratıcılık ve beyin konularındaki araştırmalarına devam eden Ulusal Bilim Madalyası sahibi Nancy Andreasen, yaratıcılığın aslında sadece yaşamın farklı parçalarının yeni ve beklenmedik bir şekilde bir araya getirilmesi olduğu, yani zeka ve yetenekten bağımsız bir şekilde ortaya çıkabileceğini göstermektedir.

                                                                               Baltasar Gracian : Akıllı Yaşama Sanatı

Baltasar Gracian’ın bu kitabı ise çağların süzgecinden geçmiş ve insanları yüzyıllar boyunca özel hayatta ve iş hayatında nasıl başarılı olabilecekleri konusunda aydınlatmış bir felsefe kitabıdır. İspanyol Cizvit papazı olan yazar tarafından 17. Yüzyılda yazılan bu eser herkese arkadaşlık, duygu yönetimi, liderlik gibi son derece önemli konularda yol göstermektedir . Kitap ayrıca birçok dile de çevrilmiştir.

                                                                             Victor E. Frankl: İnsanın Anlam Arayışı 

20. yüzyılın önde gelen psikiyatrlarından olan Victor Frankl’ın İnsanın Anlam Arayışı kitabı otuzun üzerinde yabancı dile çevrilmiş ve tüm dünyada 12 milyondan fazla satmıştır. Kitapta kurucusu olduğu logoterapinin ilkelerini, 2. Dünya Savaşı sırasında bir toplama kampındaki deneyimleri eşliğinde anlatmaktadır. Varoluşun çetin koşullarından olan anlamı keşfetmenize yardım edecek süreci anlatan Frankl, İnsanı insan yapan nedir? Sorusuna da yanıt vermeye çalışmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın