Kahve çeşitleri hakkında neler biliyoruz?

...
kahve çeşitleri
kahve çeşitleri nelerdir? dünyada yapılan kahveler nasıl hazırlanır? evde hangi tür kahveleri yapabiliriz?

Kahve çeşitleri hakkında neler biliyoruz?

Bu yazımızda hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen kahve çeşitleri hakkında bilgi vermek istedik.Ama ilk önce kahve çekirdeklerini inceleyelim;Birçok kahve çekirdeği vardır fakat dünyada temel olarak iki ana çeşit kahve çekirdeği vardır. Bunlardan ilki ‘’Coffea  Arabica’’ bitkisinden yapılan Arabica, bir diğeride ‘’Coffea  Canephora’’ bitkisinden yapılan Robusta kahve çekirdeğidir. Dünyada kahve endüstrisinin ortalama %60 ‘ını Arabica barındırır ve dolayısıyla en yüksek sayıda tüketilen kahve çekirdeğidir. Robusta ise Arabicada’dan daha az tüketilmesinin aksine daha kısa sürede yetiştirilen ve her koşula dayanıklı, ve tadı daha acı olan bir kahve çekirdeğidir.

KAHVE İSİMLERİ VE KISACA HAZIRLANIŞLARI

ESPRESSO
İlk olarak belirtelim ki ‘’ekspresso’’ diye değil espresso diye okunuyor.  Temelde bütün içtiğimiz kahveler espresso barındırır ve yüksek basınçlı kahve makinesi ile hazırlanır. Sert bir tadı vardır .Bizdeki türk kahvesine benzetebiliriz. Eğer daha düşük kalorili kahveler tercih ediyorsanız espresso tam size göre.
RİSTRETTO
Espresso ile neredeyse aynıdır. Aynı kahve gramajı kullanılır. Tek farkı ristrettonun daha az suyla hazırlanması ve espressodan daha acı olmasıdır
DOPPİO
İtalyancada duble anlamına gelir. double shot espresso olarak da duyabileceğiniz bu kahve, iki shot espresso ile hazırlanan kahve çeşididir.
LUNGO
Espresso’ya oranla daha yumuşak içimli, espresso’nun 2 kat su eklenmiş halidir.
MACCHİATO
İtalyancada kelime anlamı ‘lekeli’ olan macchiato kısaca, espressonun üzerine süt köpüğü eklenmesidir.

AMERİCANO
Espresso’nun su ile karıştırılmış halidir ve bu yüzden içimi daha yumuşaktır. Eğer daha yumuşak isterseniz sütlü americano da içebilirsiniz.

FİLTRE KAHVE
Kahve makinesine ihtiyaç duymadan kağıt veya metal filtre ile yapabileceğiniz içimi yumuşak, diğer kahvelere göre daha akışkan olan kahve çeşididir.

   SÜT İLE HAZIRLANARAK YAPILAN KAHVELER

LATTE MACCHİATO
Macchiato’dan farkı sütlüdür ve bu sefer sütün üzerine leke gibi espresso dökülünce latte macchiato adını alıyor.  J
FLAT WHİTE
Kısaca köpürtülmüş sütlü ve az köpüklü espressodur. Kahve tadını yoğun almak ve aynı zamanda sütün kremalı hissini ağzınızda hissetmek istiyorsanız beğenebileceğiniz bir kahve çeşididir. Çoğunluklukla latte ile karıştırılan bu kahve, lattenin aksine kahve yoğunluğunu arttırmak için bir değil iki atış espresso ile yapılır ve latteden daha küçük fincanda servis edilir.

CAPPUCİNO VE LATTE
İki kahveyi birlikte yazmamın sebebi birbirleriyle çok karıştırılıyor. İkiside süt ve espresso dan yapılır farkları ise lattede süt köpüğü bulunmazken cappucino da krema kıvamında bol süt köpüğü bulunur.
MOCHA
İçinde erimiş çikolata bulunan lattedir. Starbucks’ın en gözde içeceklerinden biridir ve tadı oldukça lezzetli olan kahve çeşididir.
CORTADO
Latte ve Cappucino gibi süt ve espressodan yapılır fakat diğerlerinden farkı kahve ve süt miktarının eşit olmasıdır. Bu da kahve tadını daha yoğun almamızı sağlıyor.
FRAPPE
Hazır kahve ile yapılan soğuk kahve çeşididir.Bol sütlü olduğu için içimi yumuşaktır ve değişik aromalarla lezzetlendirilebilir.

Bir Cevap Yazın