Genetiği değiştirilmiş organizma GDO nedir?

...
 GDO nedir? ve GDO’lu yiyecekler hangileridir? Sağlığımıza zararları var mıdır? Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz GDO araştırdık. Peki bu sorularının cevabı…

Genetiği değiştirilmiş organizmalar GDO hakkında tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda derledik. Sağlıklı beslenme, hayatımızın önemli bir parçası, Durum böyleyken yediklerimize – içtiklerimize de daha çok dikkat etmemiz gerekiyor..Eskiden çok ender duyduğumuz hastalıkları bile şimdilerde grip, soğukalgınlığı gibi sıklıkla duyar hale geldik. Sağlıklı beslenmenin yollarını arayanların en çok araştırdıkları konuların başında ise GDO’lu ürünler yer alıyor. Peki; GDO nedir? GDO’lu ürünler hangileridir?GDO sağlığımızı nasıl etkiler? İşte cevabı…

Genetiği değiştirilmiş organizma GDO nedir?

Doğada kendiliğinden gerçekleşmeyen,yalnızca labaratuvar ortamında genetik değişiklik sonucunda üretilen organizmalara genetiği değiştirilmiş organizma GDO denir.

Peki neden GDO lu ürünleri üretilir?

Genetik değiştirme çalışmaları

Mısır,Pamuk,Patates..v.b bitkisel ürünlerde zararlılara dayanıklılığı arttırmak,

Soya, Mısır, Çeltik, Pamuk, Kolza…v.b bitkisel ürünlerde yabani ot ilaçlarına dayanıklığı arttırmak,

Patates, Mısır, Çeltik…v.b. bitkisel ürünlerde viral bitki hastalıklarına dayanıklılığı arttırmak,

Ayçiçeği, Soya,Mısır, Yer fıstığı…v.b. ürünlerde bitkisel yağ kalitesinin arttırılması,

Domates, Çilek,Salatalık …v.b bitkisel ürünlerde olgunlaşmanın geçiktirilmesi ve dolayısıyla raf ömrünün uzatılması, nedeni ile.

Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı üreticiler genetiği değiştirilmiş ürünleri tercih etmektedirler.

Türkiye’de GDO ‘lu besinler üretiliyor mu?

GDO’lu besin üretimi Türkiye’de kesinlikle yasaktır. Dolayısıyla Türkiye’de yerli üreticiler GDO’lu gıda üretmemektedirler.Ancak bu demek değil dirki GDO’lu besinler tüketmiyoruz. Ülkemize GDO’lu ürünler yurt dışından aldığımız besinler ile gelmektedir.

GDO’lu ürünler

Dünyada  çoğunlukla buğday, mısır, çilek, kiraz, domates, yer fıstığı, pirinç, patates, havuç gibi gıdalarda GDO bulunur. Hatta yem kullanımı sebebiyle bazı balık türlerinde de görülmektedir.

GDO’nun zararları

GDO’nun zararları araştırıldığında gıdaları böcek gibi hayvanlardan korumak için kullanılan bu maddenin insanlar üzerinde de olumsuz etkileri olduğu tespit edilmiştir. Yapılan bir araştırmada özellikle hamile kadınların kanında ve dolayısıyla fetüste GDO’ya rastlanmıştır. Bu besinler insan vücudunda tam parçalanamamaktadır. Alerjik hastalıkları olan kişiler üzerinde öldürücü etkileri bile görülmektedir. İnsanlarda hormonal sistemi bozmaktadır.  Antibiyotik kullanımı sırasında antibiyotiklerin etkisinin  azaltmaktadır. Rüzgar ile doğal türlere karışarak biyolojik çeşitliliğe zarar vermektedir. Bitkideki zehir kökleriyle toprağa geçmektedir bu da çevre sorunlarına yol açmaktadır.

Dolayısıyla şu ana kadar yapılan araştırmalardan anlaşıldığı üzere, GDO kullanımı hem doğa hem de canlılar üzerinde ciddi hasarlar bırakmaktadır.

 

 

Bir Cevap Yazın