D tipi vize nedir? kimler D tipi vize alabilir?

...

D Tipi Vize Nedir? Kimler D tipi vize alabilir?

90 günden fazla yapacağınız seyahatler için gerekli olan vizedir.

Kimler D tipi vizeye başvuru yapabilirler

 • Ukrayna vatandaşı ile evlilik halinde,
 • Ukraynada çalışmak durumunda,
 • Ukraynada eğitim  almak , dil eğitimi,  yada akademik eğitimleriniz için başvuru yapmanız gereken uzun süreli vizedir.

Ulusal D Tipi Vize

Ukrayna’da yüksek öğrenim görmek isteyen öğrenciler Ukrayna vizesi (D tipi vize) almak zorundadırlar.  Ukrayna ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan ikili anlaşmalar sayesinde vize sürecindeki işlemler ortalama 3 iş günü gibi kısa bir sürede sonuçlanabilir ve bu anlaşma gereği Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından istenilen evraklar oldukça sınırlı tutulmaktadır. Ukrayna konsolosluklarından alınacak vize müracaat formunu dolduran öğrenciler, vize için gerekli harcı yatırdıktan sonra nüfus cüzdanı ve pasaport fotokopileri ile birlikte 2 adet biyometrik fotoğrafı gerekli belgelerle birlikte konsolosluğa teslim ederek başvuru sürecini tamamlamış olurlar.

 

D tipi vize almak için gerekli belgeler

 

 • Pasaport, son 10 yıl İçinde alınmış olmalı ve içinde en az 2 boş sayfa bulunmalıdır ve Pasaportun geçerlik tarihi vize bitim tarihinden en az 1 yıl sonrasını kapsamalıdır. 18 yaşından büyük olanlar pasaporttaki imza bölümünü mutlaka imzalamalıdır. Herhangi bir nedenle ad veya soyad değişikliği gerçekleşmesi durumunda güncelliğini yitirmiş olan pasaportlar geçerli kabul edilmeyecektir. Yırtılmış, karalanmış veya başka bir şekilde hasar görmüş pasaportlar kabul edilmeyecektir.
 • Kimlik, ibraz edilecek kimlikte TC kimlik numarasının bulunması, fotoğrafın kişiyi yansıtacak özellikte olması ve kimlik belgesindeki yazıların okunabilir nitelikte olması gerekmektedir.
 • Fotoğraf (2 adet) 35 x 45 ebatlarında biyometrik fotoğraf olmalıdır. Fotoğraflar en fazla 6 ay önceye ait olmalı ve beyaz arka fonda çekilmelidir.
 • 18 Yaşından Küçükler İçin Doğum Belgesi (Form A), E-Devlet sistemi üzerinden alınmış barkodlu belge olmalıdır. Doğum belgesine valilikler veya kaymakamlıklar tarafından apostil onayı yapılmalıdır. Apostil onayı alınmış doğum belgesi Türkiye’deki yeminli tercüme bürolarından birinde Ukrayna diline tercüme ettirilmelidir ve valilik veya kaymakamlık tarafından apostil onayı verilmiş olmalıdır. Ukrayna diline çevrilmiş ve apostil onayı alınmış doğum belgesi noter tarafından onaylanmalıdır.
 • Ukrayna konsolosluklarından alınacak vize müracaat formu doldurulacaktır. Başvuru formu Ukrayna dilinde veya İngilizce olarak doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası. Tüm dünyada geçerliği olan ve en az 30 bin euroluk teminatı olan bir sağlık sigortası olmalıdır. Yurt dışı seyahat sağlık sigortası yurt dışında kalacağınız bütün zaman dilimlerini kapsamalıdır.
 • Okul davetiyesi. Ukrayna’da eğitim göreceğiniz okul tarafından verilen davetiyenin aslı ve fotokopisi vize müracaatı esnasında konsolosluğa teslim edilmelidir.
 • Banka Hesabı Dökümü, Son 3 ayın hesap hareketlerini gösteren ve banka yetkilisi tarafından mühürlenip imzalanmış banka hesap dökümü, vizeye başvurmadan en fazla 1 hafta önce alınmalıdır. Banka hesabınızda en az yolculuk masraflarınızı karşılayabilecek kadar bakiyeniz bulunmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın