Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Başlamalıyız?

...
bebeklerde ek gıdaya 6. ayın sonunda tattırarak başlanmalıdır
bebeklerde ek gıdaya ne zaman başlamalıyız?

bebeklerde ek gıdaya 6. aydan sonra başlanmalıdır.İlk 6 ayda besin ihtiyacı sadece anne sütüdür. 2 yaşına kadar anne sütüne ihtiyaç duymaya devam ederler. Fakat 6.aydan sonra ek gıdalara başlamak gereklidir. Ek gıdalara başlayarak bebeğiniz, hayatı boyuna tüketeceği besinlerle tanışmaya başlar.

EK GIDAYA HANGİ AYLARDA BAŞLAMALIYIM?

Bebeğinizin sağlığı iyi, yutma ve çiğneme refleksleri de iyi ise 5-6. Aylarda ek gıdayı tattırma vakti gelmiş demektir.Asla acele etmemeliyiz.Ek gıdaya aşama aşama geçmeliyiz. Besinleri ilk altı ay sadece kaşıkla tattırmalıyız. Ek gıdaya günde 1-2 çay kaşığı vererek bebeğinizin alışma sürecini gözlemeliyiz.

Anne sütü tatsız olduğu için ilk etapta tercih etmemiz gereken ek gıdalara tatsız olan sebze, yoğurt gibi ürünlerle başlamalıyız.Eğer tatlı meyveler ile başlarsak bu ürünler bebeğinizi anne sütünden soğutabilir.

EK GIDAYA BAŞLARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Ek gıdaya yeni başlayacak bebeğin bağırsakları hassastır, çok az miktarda başlayın ve olası allerji, kabızlık, ishal, gaz gibi yan etkilere hazırlıklı olup gözlemleyin. 3 gün kuralına uyun ısrarcı olmayın inatlaşmayın sabırlı olun midesi açken ek gıda tattırması yapın.

Kabızlık problemi yaşıyorsanız sebze ve lifli gıdalardan zengin besinler tercih edin. ek gıdalara zeytinyağı ekleyin.

YEMEĞİ RED EDEN BEBEKLER

Sakin olun ek gıdayı bebeğiniz açken deneyin, farklı sunumlar yapın sevmediği gıdaları ısrarla önüne koymayın 1-2 hafta erteleyin sevdiği tabak çatal bardakları kullanmasına izin verin elleri ile yemesine dökmesine kızmayın. Yanlış alışkanlıklar kazandırılmış çocuğun sağlıklı beslenmesi daha zordur.

6-8. AYLARDA BEBEK BESLENMESİ

6. AYDA bebek yoğurt, muhallebi, taze sıkılmış veya rendelenmiş sebze ve meyve suyu tüketmeye başlayabilir.

7. AYDA Bu ayda pürelerin kıvamını koyulaştırabilirsiniz.Yumurta, et, tavuk ve bakla dışındaki baklagiller püreleri bebeğin menüsüne eklenebilir. 

8-9. AYDA Pütürlü gıdalara geçmek için doğru aylardır. 9 aylık olan bir bebek aile bireyleri ile birlikte yemek yemeye başlayabilir.

Bebeğin sindirim sistemi tam olarak gelişmediği için hem de bazı gıdaların alerji yapma ihtimali oldukça yüksek olduğundan 6. ve 12. aylar arasında bal, inek sütü, çilek, domates, şarküteri ürünler, bakla ve patlıcan gibi gıdaların kesinlikle verilmemesi oldukça önemlidir. Bu besinleri 12. aydan sonra bebeğinize başlayabilirsiniz.

Yeterli tartı alamayan ciddi iştahsızlık problemi yaşayanlar çocuklar altta yatabilecek nedenler açısından uzman hekim tarafından değerlendirilmelidir.

 

 

 

Bir Cevap Yazın