Bebeklerde burun tıkanıklığı ve sebepleri

...

Bebeklerde burun tıkanıklığı hemen hemen her annenin karşılaştığı sorunların başında gelir. Burun içi hava yolu,  bebeklerde yetişkinlere oranla dardır. Bu nedenle burun tıkanıklığı, bebekte ciddi sıkıntılara yol açabilir. Nazal (burun)solunum, özellikle ilk aylarda ağızdan solunum yapamayan bebekler için büyük önem taşır. Emmenin devam etmesi için , meme emerken bebeğin nefes alıp verme işlemini burundan sağlaması gerekir. Burun tıkanıklığı, bebeğin emmesini de büyük ölçüde engeller ve akciğer solunum kapasitesi de azaltır.

Bebek solunumu rahatsa burnu tıkalı değilse burun temizliğine gerek yoktur.Fakat bebeğin nefes alıp verirken burnundan ses geldiği duyuluyorsa, bebek uyumakta zorlanıyor sık sık uyanıp ağlıyorsa,  emerken bırakıyor ise burun içi temizliğinin yapılması gerekir. Bebeklerde burun temizliği en rahat banyo sonrası yapılır. Çünkü  Banyo sırasında bebeğin burununa giren ılık su, burun içindeki mukus kalıntılarını yumuşatarak bebeğin burnundan atılmasına yardımcı olur. Banyo sonrası bu kirler yumuşak bir kağıt mendil, kulak çöpü veya burun aspiratörleri yardımıyla temizlenebilir. Bunlar yapılmasına rağmen burunda tıkanıklık devam ediyorsa, serum fizyolojik içeren solüsyonlar bebeğin burnuna damlatılıp  sonrası burun aspiratörleriyle temizlenebilir.

Hangi burun aspiratörlerini kullanmalıyız?

Burun aspiratörleri; pompa şeklinde olanlar ve nefesle çalışan burun aspiratörleri olmak üzere iki çeşittir. Nefesle çalışan aspiratörün bir ucu bebeğin burnunda, diğer uçta temizlik yapan kişinin ağzındadır ve nefesle bebeğin burun salgıları çekilir. Bu metot pompa şeklindeki aspiratörlere göre daha etkilidir. Bu her iki metot, bebeğin burnunun tahriş olmaması için sık yapılmamalıdır. Serum fizyolojiğin yeterli olmadığı durumlarda tuz içeriği daha fazla olan hipertonik solüsyonlar kullanılabilir. Fakat bu solüsyonlar sıvı elektrolit dengesizliği oluşturma riski açısından doktorun tavsiye ettiği miktarda kullanılmalıdır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığının Herhangi Bir hastalığa neden olurmu?

Bebeklerde solunum burundan olur. Beslenme aracı olarak ağız kullanılır.  Bu nedenle bebeğin rahat emebilmesi için burnun açık olması gerekir.Burun tıkalı olsa hava nemlendirilemez, ısıtılamaz, ve filtre edilemez dolayısıyla burun tıkalı olduğunda ağızdan nefes alıp vermek soğuk kirli kuru havanın akciğerlere kolayca ulaşmasına yol açtığından alt solunum yolu enfeksiyonu riskini de artırır.
Bebek  en çok mevsimsel olarak rastlanan solunum yolu enfeksiyonları yüzünden burun tıkanıklığı yaşarlar. Bu enfeksiyonlar burun salgısında artışa ve burun tıkanıklığına sebep olur. Burun tıkanıklığı uzun sürerse  orta kulak iltihabı ya da sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları, akciğer kapasitesinde azalmaya bağlı alt solunum yolu enfeksiyonları oluşabilir.

 

Bir Cevap Yazın