balkonda sebze yetiştirmek isteyenlere öneriler

...
balkonda sebze yetiştirmek
Balkonda sebze yetiştirmek oldukça kolay ve keyifli bir hobidir. Sizde balkonunuzda kolayca sebze yetiştirelir,salatalarınızı kendi sebzelerinizden yapabilirsiniz

          Balkonda sebze yetiştirmek oldukça kolay ve zevkli bir uğraşıdır. Küçük saksılarda yıl boyu tüketeceğiniz sebzeleri yetiştirebilirsiniz. Saksılarda bir çok sebze yetiştirebilirsiniz. Bu sebzelerden bazılarını yıl boyu bazılarını ise mevsimlik yetiştirebilirsiniz. Diyet yapanlar için salatalık malzemesi almak tek kelime ile eziyettir ama kendi yetiştirdiğiniz sebzeler ile diyet leriniz daha keyifli hale gelebilir.

Saksıda nane yetiştirmek

          Balkonda yetiştireceğiniz sebzeler arasında en kolayı nanedir. Bir kez nane ektiniz mi yıllar boyu tüketebilirsiniz. Güneşin çok olması az olması nane için hiç fark etmez, toprak ayrımı da yapmaz, fidan almaya da gerek yoktur. Marketten aldığınız nane demetini bile fide olarak kullanabilirsiniz. ilk önce saksınızı hazırlayın nane fidanlarınızı toprağa dikin can suyunu verin bu kadar basit. bir kaç gün içinde nane  kök salacak kış aylarında içeri almaya bile gerek yok kar altında kalsa bile bahar geldiği an tekrar yeşerecektir. Tek istediği toprağının hep nemli kalması.

Saksıda taze soğan yetiştirmek

Balkonda sebze yetiştirmek için en kolay bir başka üründe taze soğandır. Taze soğanı almanıza bile gerek yoktur mutfağınızda olan soğanlar yeterli. evinizde olan soğanların miniklerini kök kısmı toprağa gelecek şekilde dikin ve sürekli nemli kalmasını sağlayın ve yılın büyük bir bölümünde salatalarınıza kendi taze soğan larınızı ekleyin.

Saksıda maydanoz yetiştirmek

Maydanoz yetiştirmek için tohum aldıysanız başlayabiliriz. Saksılarınıza topraklarını koyun bir kaç avuç toprağı ayırın saksıdaki toprağı el yordamıyla düzleştirin taşlarından ayıklayın. Tohumları saksıya serpin ayırdığınız toprağı elinizde ufalayarak tohumları örtecek şekilde serpin. Sprey yardımı ile can suyunu verin. 20-25 gün içersin de maydanoz larınız yeşerecektir. Daha erken yeşermesini istiyorsanız can suyunu verdiğinizde saksının üstünü streç film ile kaplayın üzerine hava alması için ufak delikler açın.Dereotu, Roka, Tere yetiştirmek içinde aynı yöntem uygulanır.

Saksıda marul yetiştirmek

Marul yetiştirmek için saksınıza aynı şekilde toprak koyun maydanozda olduğu gibi bir kaç avuç toprak ayırın. Saksıda kalan toprağı düzleştirin. Tohumlarınızı saksıya serpin (az tohum serpin) ve kalan toprağı avuçlarınızla ufalayarak tohumları örtecek şekilde serpin. Can suyunu sprey yardımı ile verin.Maydanozda olduğu gibi çabuk yeşermesi için streç film ile örtüp hava alması için kürdan yardımı ile delikler açın. marullarınız yeşerip dört yaprak oluşunca onları farklı saksılara ekip seyreltmeniz gerekecektir. seyreltme işlemi yapmazsanız marullarınız büyüyemez.

 

 

Bir Cevap Yazın