Alkol ile ilgili gerçekler ve çok bilmediğimiz etkileri

...

Alkol ile ilgili gerçekler ve çok bilmediğimiz etkileri

Çoğumuzun hayatında alkolün yeri vardır, Kimimiz az içer kimimiz daha sık bazılarımız için ise alkol olmazsa olmazımızdır. Peki nedir bu alkol hakkındaki gerçekler, insanlar tarafından en merak edilen soruları ve doğru bildiğimiz çoğu yanlışı düzeltmek adına hazırladığım bu yazımı sizinle paylaşmak istiyorum:

Alkol gerçektende karaciğer için zararlımı ?

Alkolle ilişkili karaciğer hastalığının nedenleri karmaşıktır ve sadece nekadar içtiğimize bağlı değildir.Genler,beslenme ve kilo da etkenler arsındadır. Yapılan araştırmalar sonucunda ana mesaj, önerilen alkol limitinin üstünde içilirse sağlığımızın daha fazla risk altına gireceği söz konusudur. Riske girmeyip hiç içmemek sağlığımız için en doğru seçenek olabilir fakat içmeyi tercih ediyorsak karaciğer sağlığımız için haftada ortalama 14 birim alkolün üstüne çıkmamak gerekir. Bir kadeh viski bir birim içerir. Büyük bir kadeh şarap yaklaşık 3 birim içerir.

Alkolün beynimize etkileri

Alkol ile, kendimizi yapmamız gerektiğini hissettiğimiz şeyleri yapmaktan alıkoyma kabiliyetimiz üzerinde özel bir etkiye sahip. Biraz alkol aldıktan sonra aynı anda birkaç işi yapamadığımızı farkederiz bunun sebebi alkol alan bir insanda, beynimizdeki doğal bir kimyasal olan GABA aktivitesini arttırır. Yani nöronlar arasındaki etkileşimi yavaşlatır ve beyin aktifliğini azaltır. Bir grup insana yapılan bir deneyde alkol içenlerin ve içmeyenlerin ellerini buz dolu kovaya koymaları istenmiş ve nekadar tutabildikleri gözlemlenmiş. Ayık bir insan ortalama 2-3 dakikadan sonra bırakma eğiliminde olduğu, alkol alan insanların ise bir süre daha tutabildikleri tespit edilmiş çünkü alkol ağrı duyumuzu azaltır. Ayrıca alkol, soğuk havaya çıkmamıza rağmen vücudumuzun hala sıcak hissetmesini sağlar. Bunun nedeni, alkolün cilde giden sıcak kan akışını artırmasıdır. Ancak genel etki, vücudumuzun daha fazla ısı kaybetmesidir. Biz her nekadar gece eve yürürken sıcak hissetsek de , gerçekte ters etki eder.

Neden bazı insanlar diğerlerinden daha hızlı sarhoş olurlar ?

Sadece aldığımız alkol hacminin değil, kandaki alkol yoğunluğu da önemlidir. Buna alkol konsantrasyonu denir. Yani nekadar sarhoş hissettiğimiz, kanımızdaki alkol konsantrasyonuna bağlıdır. Bunu belirleyen başlıca etkenlerden biri, vücudumuzdaki su miktarıdır. Eğer iki insanın vücudundaki su miktarları farklıysa, aynı miktar alkol aldıklarında vücudunda daha fazla su bulunan kişi daha az sarhoş olur. Ancak bunun ötesinde, alkol dayanıklılığınızı arttırmak istiyorsanız, ister erkek ister kadın olun tek seçeneğiniz kaslı olmaktır.

Alkol bizim daha fazla yemek yememizi sağlar mı ?

Alkolde bulunan kalori genellikle ‘’boş kalori’’ olarak adlandırılır çünkü diğer yiyeceklerin aksine bizi doyurmazlar. Ve araştırmalara göre alkolün ters etkisi vardır ve evet daha fazla yemek yememize sebep olur. Alkolün iştahı nasıl etkilediği konusunda kesin mekanizma hala bilim insanları tarafından araştırılıyor. Ama sonuç olarak alkolde hem yüksek kalori olduğunu, hem de daha fazla yemek yememize sebep olduğunu bilmek bizim için önemlidir.

Kırmızı şarap insana iyi mi gelir ?


Kırmızı şarabın iyi geldiğiyle ilgili popüler düşüncenin kökenleri ‘’fransız paradoksu’’ndan gelmektedir. Fransızlar doymuş yağı çok fazla tüketmelerine rağmen, onlarda koroner kalp hastalığının görülme sıklığının nispeten düşük olduğu bir gerçektir.

Araştırmalara göre kırmızı şarap sağlık için iyiyse bunun nedenlerinden biri kan damarlarımız için iyi oluşudur. Daha iyi genişlemelerini sağlar ve kan basıncını düşürmek gibi olumlu etkileri vardır. Kan damarlarımız için iyi olduğu düşünülen ve kırmızı şarapta bulunan özel bileşikler  ‘’polifenol’’ olarak adlandırılır. Özellikle kırmızı şarap polifenollerden gelen etkileri sayesinde potansiyel olarak kalbimiz için faydalıdır. Şarap nekadar koyuysa, içerdiği polifenoller de o kadar fazladır. Polifenolleri fazla şarapları seçmenin iyi bir fikir olmasına rağmen, bu  tek başına daha fazla içmek için bir gerekçe değildir. Çünkü polifenoller diğer birçok içecek ve yiyeceklerde de bulunur. Standart 175 ml’lik bir kadeh şarabın içerdiği toplam polifenol miktarı ile 24 gram ceviz aynı polifenol miktarı barındırır . Yani temel olarak alkol almadan da polifenollerin tüm potansiyel sağlık yararlarını elde edebiliriz.


Gece içkisi uyku için iyi mi ?

Bilim insanları ilk uykuya daldığımızda , görünüşte alkolün neden olduğu ileri düzey derin uykuyla, daha sonraki hafif uykumuz arasında bağlantı olduğunu düşünüyor. Alkol ile daha hızlı uyumamızı ve gecenin ilk yarısında derin bir uykuya dalmamızı sağlamasına rağmen, gecenin ikinci yarısında, geri tepme etkisi yaratır. Uyku bölünmüş ve hafiflemiş olur. Yani sert bir içki aslında iyi uyumamıza yardımcı olmaz.


Bir Cevap Yazın