Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir ?

...

saç dökülmesinin bir çok sebepleri vardır. vitamin eksikliği,yetersiz ve dengesiz beslenme,kullanılan ilaçlar,ağır ameliyatlar,doğum kontrol hapları…tüm bu saydıklarımız saç dökülmesine sebep olmaktadır. vakit geçirmeden uzmana gitmek ve gerekli tetkikleri yatırmak gerekmektedir.

Günümüzde kadınların korkulu rüyası haline gelen saç dökülmesi nin birçok sebepleri vardır. Genetik, hormonal, sistemik hastalıklar, beslenme,kullanılan ilaçlar,stres,kimyasal maddelere maruz kalma, menapoz sonrası saç dökülmeleri bunlardan yalnızca birkaçıdır.

Saç dökülmesi çeşitleri

1.tip saç dökülmesi; kafamızda ortalama 100.000 adet saç kökü vardır. sağlıklı saç fölikülleri kendilerini yenileme özelliğine sahiptirler. Günde 50-100 adet saç dökülmesi uzmanlarca normal kabul edilir. Normalin aksine günde 100 den fazla saç dökülmesi oluyorsa bu tip 1 saç dökülmesidir.

2. tip saç dökülmesi kafa orta çizgisinde oluşan saç kıllarının azalmasıdır.

3. tip saç dökülmesi de kafanın üst kısmındaki saçlı derinin tamamen görünür hale gelmesidir. Bu tip saç dökülmesi yaşa bağlı menopoz sonrasında oluşur.

Hormonlardan kaynaklanan saç dökülmeleri arasında troid bezinin çok yada az hormon salgılamasına bağlı oluşabilmektedir.

Genetik tipte saç dökülmesi kadınların genlerini baba yada annelerinden almalarından kaynaklanır, eğer geni aldığınız ebeveynlerinizin dökülme problemi varsa buda genlerle kişiye geçmektedir.

sistemik hastalıklarda saç dökülmesine sebeb olmaktadır.Bu hastalıkların başında kanser gelmektedir.Kemoterapi kanser hücreleri ile beraber saç hücrelerini de etkiler. Bunun sonucunda saçlar veya vücuttaki diğer tüyler dökülebilir.

Sağlıksız beslenmede saç dökülme sebeplerinden birisidir. Ağır diyet programları ve bu programlar sonunda oldukça fazla kilo kayıpları da saç dökülmelerine sebep olurlar.

Ciddi hastalıklar sonrasında kullanılan ilaçlarda saç dökülmesine sebep olabilir. Kullanılan doğum kontrol haplarınında yan etkileri arasında saç dökülmesi sayılabilir.

Asrın hastalığı stres de beraberinde birçok hastalığı getirmekle birlikte saç dökülmesi nede sebep olmaktatır.

Saç dökülmesi bir çok kadının psikolojisini ciddi anlamda bozan büyük bir problemdir. Bununla tek başına mücadele etmemiz istenmeyen bizi üzecek sonuçlar doğurabilir. En doğrusu çok fazla vakit kaybetmeden bir demotoloğa başvurmak onun yönlendirmesi ile gerekli tetkikleri yaptırmak, saç dökülmesinin sebebini netleştirmek ve sebebe göre kişiye en uygun tedaviyi uygulamak en doğru karardır.

Bir Cevap Yazın