Gebelik te yaptırılması gereken testler nelerdir?

...
gebelikte yaptırılması gereken testler bize bebeğin sağlığı hakkında bilgi verir.Hangi aylarda hangi testi yaptırmamız gerektiğini öğrenmeliyiz. Test sonuçlarına göre doktorunuz amnio sentez önerebilir.

Yaşamın mucizesidir gebelik.Kadınlara sunulmuş çok özel armağandır.Bir o kadarda sorumluluk isteyen bir kavramdır annelik.Planlı olsun veya plansız eğer hamile kaldıysanız eliniz her karnınıza gittiğinde yüzünüzde bir tebessüm belirir.Bunlar ilk duygulardır, bunların duyguların peşini koruma içgüdüsü takip eder. İşte tam bu duygular içerisinde ‘bebeğim sağlıklı mı’ sorusu belirir aklınıza. bizde anne karnındaki bebeğin sağlığını öğrenmek için yapılması gereken testleri araştırdık. 

Gebelik te yaptırılması gereken testler

  • İKİLİ TARAMA TESTİ; 11-14 aylarda yapılan bu test Öncesi ultrasonografi ile önce bebek değerlendirilir. Bebeğin baş-popo mesafesi (CRL) ölçülerek kayıt edilir. Bebeğin ense kalınlığı (NT) ölçümü ile burun kemiğinin değerlendirilmesi yapılır.Ardından gebenin kanıdaki PAPP-A ve f B-HCG faktörlerine bakılarak rapor edilir. Sonrasında anne adayından alınan kan değerleri ile ultrasonografik bilgiler birleştirilerek faktörlerin toplumdaki ortalama düzeyine bakılarak rapor edilir. Test sonucu 1/250’den küçük gelirse riskli olarak da görülebilir.
  • ÜÇLÜ TARA TESTİ;Üçlü test gebeliğin 16-20. haftaları arasında yapılan bir testidir. En uygun yapılma zamanı gebeliğin 18. haftasıdır.İşlem öncesi ultrasonografi ile önce bebek değerlendirilir ve bebeğin ölçümleri yapılır. Sonrasında gebeden alınan kan örneği ile ultrasonografik bilgiler birleştirilerek ikili taramada olduğu gibi toplumdaki ortalama düzeyine bakılarak bir risk hesaplamasına gidilir.Bu test sonucunda bebeğin kromozomal hastalıkları ve spina bifida açısından riski hesaplanır ve aileye bu konu ile ilgili bilgi verilir.
  • DÖRTLÜ TARAMA TESTİ;Kombine ikili test haftasını kaçıranlar bu testi yaptırabilirler. Bu test 16-18. Haftalarda yapılmaktadır.Diğer tarama testlerinde olduğu gibi ilk önce ultrasonografi ile önce bebek değerlendirilir ve bebeğin ölçümleri yapılır. Sonrasında gebeden alınan kan örneği ile ultrasonografik bilgiler birleştirilerek değerlendirilir, ve aileye detaylı bilgi verilir.
  • ENTEGRE TARAMA TESTİ:Gebelik döneminde yapılan entegre tarama testi, Down sendromlu gebeleri saptayabilme oranı en fazla ve en güvenilir testtir. Down sendromu olan bebeklerin yaklaşık %92’si, tam entegre test ile belirlenebilir. Serum entegre testte bu oran yaklaşık %89’dur.

Bir Cevap Yazın