Aralıklı Oruç Nedir? Sağlıklı mıdır?zararları varmıdır?

...
 

       Gün geçmiyor ki hayatımıza yeni diyet alternatifleri giriyor.Son günlerde çok popüler olan aralıklı oruç hakkında herşeyi araştırdık.

Oruç yüzyıllardır insanların dini yönden yada sağlık açısından bedenini dinlendirmesi yöntemidir. Aralıklı oruç ise dini oruç fikrinden çıkan sağlıklı diyetlerden biridir.

Aralıklı oruç nedir?

Aralıklı oruç (intermittent fasting) diyeti vücudumuzda biriken yağın kaybedilmesidir. Metabolizmayı çalıştırarak hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlayan diyetlerden biridir. Diyet ve diğer kilo verme programlarından farklı olarak belirli saatlerde hiçbir şey tüketmeden yapacağınız beslenme şeklidir.

16/8 saat yöntemi ise aralıklı orucun türlerinden biridir. En popüleri olan bu yöntem günün sekiz saati kalori hesaplamadan tüm yiyeceklerden tüketmek (aşırıya kaçmadan tabiiki ) kalan diğer on altı saatte ise kalorili yiyecek ve içeceklerden uzak durma ilkesiyle işleyen bir yöntemdir.

Diğer diyetlerde kişiler tüm günü yiyecekleri planlama ile geçerken aralıklı oruçta ile günün yalnızca sekiz saati yemek planlama ile geçmektedir. Kalan diğer saatlerde ise yemek planlaması yapılmamaktadır.

Aralıklı orucun, kan şekeri kontrolünü iyileştirdiği,beyin fonsiyonlarını arttırdığı ve yaşam yaşam süresini uzattığı konusunda birçok görüş vardır.

ARALIKLI ORUCA GÜNÜN HANGİ SAATLERİNDE BAŞLAMALIYIZ ?

Günün ilk saatlerinde kahvaltıyı atlayarak öğle ve akşam öğünleri arasındaki saatlerde aralıklı oruca başlamak gerekir.Akşam saatlerinden ertesi gün öğlene kadar vücudu dinlendirmektir.

Aralıklı açlık diyeti konusunda bilimsel veriler var mı?

Aralıklı oruç, tüm Dünya’da ilgi çeken ancak üzerinde yeni ve kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyulan bir konudur. Aralıklı oruç ile kısa vadede sağlanan ağırlık kaybı heyecan yaratırken, yine aralıklı açlığın kısa vadede yol açabileceği hipoglisemi, baş ağrısı, düşük tansiyon uzun vadede ise beslenme bozuklukları, bazal metabolizmanın yavaşlaması, aniden aşırı besin alımı gibi riskleri tetikleyebileceği de bildiriliyor. Sağlık etkileri yapılacak yeni ve güvenilir araştırmalar ile gelecekte daha iyi anlaşılacaktır.

sağlıklı yetişkinlerde, metabolik göstergeleri nasıl etkilediğinin değerlendirilebilmesi için en az 1 yıl kadar süren araştırmalara ihtiyaç vardır.

Aralıklı açlık uygularken, günlük ihtiyacınız olan enerji ve besin ögelerini sağlamaya çalışın. Dikkatsizlik, uyku hali, halsizlik, baygınlık gibi belirtiler yaşarsanız mutlaka hekiminize danışın.

Bir Cevap Yazın